ITT Cannon, LLC CA3101E10SL-4PBF80A176
CA3101E10SL-4PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E10SL-4PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E10SL-4PBF80A176.pdf
Availability of CA3101E10SL-4PBF80A176
QUANTITY
CA3101E10SL-4PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E10SL-4PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E10SL-4PBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E10SL-4PBF80A176
Related LinksCA3101E10SL, CA3101E10SL-4PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E10SL-4PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E10SL-4PBF80A176
IGBT 600V 52A 200W TO247AC datasheet.pdf
RES SMD 1.58K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARD EDGE 26POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 0.04 OHM 35W 5% TO220 datasheet.pdf
HANDLE ALUMINUM MATTE 3.0X1.6" datasheet.pdf
CHOKE COMM MODE 1000UH 0.5A SMD datasheet.pdf
DIN-POWER MH21+5MS-1C1-2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf