ITT Cannon, LLC CA3101E12S-A10P
CA3101E12S-A10P picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E12S-A10P
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E12S-A10P.pdf
Availability of CA3101E12S-A10P
QUANTITY
CA3101E12S-A10P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E12S-A10P
Internal Part NumberEIS-CA3101E12S-A10P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E12S-A10P
Related LinksCA3101E, CA3101E12S-A10P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E12S-A10P Details Description
Related parts for CA3101E12S-A10P
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
RES SMD 0.051 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V AA 1500MAH NIMH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 5A 12V datasheet.pdf
PLUNGER RETAINER datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A MED datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 24 LMR-240 datasheet.pdf
SATA CONNECTOR datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 35 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
BSSWV380 SPLIT WOVEN .38 450FT datasheet.pdf
9POS F R/A .370 M3 370PF datasheet.pdf