ITT Cannon, LLC CA3101E14S-6PF80A206
CA3101E14S-6PF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E14S-6PF80A206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E14S-6PF80A206.pdf
Availability of CA3101E14S-6PF80A206
QUANTITY
CA3101E14S-6PF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E14S-6PF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3101E14S-6PF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E14S-6PF80A206
Related LinksCA3101E14S, CA3101E14S-6PF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E14S-6PF80A206 Details Description
Related parts for CA3101E14S-6PF80A206
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V NP0 1808 datasheet.pdf
KIT REF ZATARA ZA9L1 9POS W/EMUL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 82MA 10.5 OHM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
UNIVERSAL TRIM KIT 1000MM X 1350 datasheet.pdf
CABLE OPT 4X14G QSFP 3M datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .172" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
FERRITE BEAD 100 OHM 0603 datasheet.pdf