ITT Cannon, LLC CA3101E16-11SWBF80
CA3101E16-11SWBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E16-11SWBF80
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E16-11SWBF80.pdf
Availability of CA3101E16-11SWBF80
QUANTITY
CA3101E16-11SWBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E16-11SWBF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E16-11SWBF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E16-11SWBF80
Related LinksCA3101E16, CA3101E16-11SWBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E16-11SWBF80 Details Description
Related parts for CA3101E16-11SWBF80
RES SMD 30K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 13A 5.9 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 8.5"L X 6.72"W datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 62POS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 90MA 24 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 16PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf