ITT Cannon, LLC CA3101E16-11SZBF80
CA3101E16-11SZBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E16-11SZBF80
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E16-11SZBF80.pdf
Availability of CA3101E16-11SZBF80
QUANTITY
CA3101E16-11SZBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E16-11SZBF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E16-11SZBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E16-11SZBF80
Related LinksCA3101E16, CA3101E16-11SZBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E16-11SZBF80 Details Description
Related parts for CA3101E16-11SZBF80
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 16POS datasheet.pdf
VARISTOR 900V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 50PPM CTR SPRD SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 8SON datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CABLE 17POS .100 JUMPER 5 INCH datasheet.pdf