ITT Cannon, LLC CA3101E16S-1PF80
CA3101E16S-1PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E16S-1PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E16S-1PF80.pdf
Availability of CA3101E16S-1PF80
QUANTITY
CA3101E16S-1PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E16S-1PF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E16S-1PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E16S-1PF80
Related LinksCA3101E1, CA3101E16S-1PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E16S-1PF80 Details Description
Related parts for CA3101E16S-1PF80
CAP MICA 200PF 2% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 80MA 16 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO216AA datasheet.pdf
IC GATE OR 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 178 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf