ITT Cannon, LLC CA3101E16S-1PF80
CA3101E16S-1PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E16S-1PF80
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E16S-1PF80.pdf
Availability of CA3101E16S-1PF80
QUANTITY
CA3101E16S-1PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E16S-1PF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E16S-1PF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert16S-1
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E16S-1PF80
Related LinksCA3101E1, CA3101E16S-1PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E16S-1PF80 Details Description
Related parts for CA3101E16S-1PF80
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
CONNECTOR IDT FEMALE .200 16AWG datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 400V 8A TO252 datasheet.pdf
IC FPGA 256K CONFIG MEM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 400MSPS 48-HTQFP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
PLUG ASSY, 50 POS, RTANG datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf