ITT Cannon, LLC CA3101E18-11PF80
CA3101E18-11PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E18-11PF80
Brief Description
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E18-11PF80.pdf
Availability of CA3101E18-11PF80
QUANTITY
CA3101E18-11PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E18-11PF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E18-11PF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E18-11PF80
Related LinksCA3101E1, CA3101E18-11PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E18-11PF80 Details Description
Related parts for CA3101E18-11PF80
FAN AXIAL 80X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER 34POS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 60POS BOX MT PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 397K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 1W datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf