ITT Cannon, LLC CA3101E20-27PXB01
CA3101E20-27PXB01 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E20-27PXB01
Brief Description
CONN RCPT 14POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E20-27PXB01.pdf
Availability of CA3101E20-27PXB01
QUANTITY
CA3101E20-27PXB01 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E20-27PXB01
Internal Part NumberEIS-CA3101E20-27PXB01
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions14
Shell Size - Insert20-27
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E20-27PXB01
Related LinksCA3101E2, CA3101E20-27PXB01 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E20-27PXB01 Details Description
Related parts for CA3101E20-27PXB01
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.15A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
ROUTER WIRELESS EV-DO DUAL datasheet.pdf
RES 630 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 468MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf