ITT Cannon, LLC CA3101E24-10SB
CA3101E24-10SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-10SB
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-10SB.pdf
Availability of CA3101E24-10SB
QUANTITY
CA3101E24-10SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-10SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-10SB
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-10SB
Related LinksCA3101E, CA3101E24-10SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-10SB Details Description
Related parts for CA3101E24-10SB
IC VIDEO SW 2-IN/1OUT/3CH 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 30POS datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN RCPT 57POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 24V datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 5% 1600VDC AXIAL datasheet.pdf
DISPL 7SEG 0.3" 2DGT SUP RED CA datasheet.pdf