ITT Cannon, LLC CA3101E24-28SXF80A176
CA3101E24-28SXF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-28SXF80A176
Brief Description
CONN RCPT 24POS INLINE SKT
Datasheet Download
CA3101E24-28SXF80A176.pdf
Availability of CA3101E24-28SXF80A176
QUANTITY
CA3101E24-28SXF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-28SXF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-28SXF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert24-28
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationX
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-28SXF80A176
Related LinksCA3101E24-, CA3101E24-28SXF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-28SXF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E24-28SXF80A176
IC SW OVERVOLT PROT 8-TDFN datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf