ITT Cannon, LLC CA3101E24-2P
CA3101E24-2P picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-2P
Brief Description
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E24-2P.pdf
Availability of CA3101E24-2P
QUANTITY
CA3101E24-2P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-2P
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-2P
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert24-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-2P
Related LinksCA3101, CA3101E24-2P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-2P Details Description
Related parts for CA3101E24-2P
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20DIP datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.15W UMT6 datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 2:1 28TQFN datasheet.pdf
RES 576K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 998K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FPA/C 9070-250 1.5M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf