ITT Cannon, LLC CA3101E24-5SF80
CA3101E24-5SF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24-5SF80
Brief Description
CONN RCPT 16POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24-5SF80.pdf
Availability of CA3101E24-5SF80
QUANTITY
CA3101E24-5SF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24-5SF80
Internal Part NumberEIS-CA3101E24-5SF80
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert24-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24-5SF80
Related LinksCA3101E, CA3101E24-5SF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24-5SF80 Details Description
Related parts for CA3101E24-5SF80
IC EEPROM 16KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 300W datasheet.pdf
IC REGISTR PAR-LOAD 8BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA datasheet.pdf
CONDUCTOR CRIMP PUNCH datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
LED ZENIGATA datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
MARKING STRIPS datasheet.pdf
CAP FILM 0.024UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf