ITT Cannon, LLC CA3101E24A24SB
CA3101E24A24SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E24A24SB
Brief Description
CONN RCPT 12POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E24A24SB.pdf
Availability of CA3101E24A24SB
QUANTITY
CA3101E24A24SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E24A24SB
Internal Part NumberEIS-CA3101E24A24SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert24-A24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E24A24SB
Related LinksCA3101E, CA3101E24A24SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E24A24SB Details Description
Related parts for CA3101E24A24SB
SIDACTOR BIDIR 120V 250A TO-92 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.5A SC-74 datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 130 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 650MA 90 MOHM datasheet.pdf
3/4" RACEWAY 6' WHITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156" datasheet.pdf