ITT Cannon, LLC CA3101E28-12PBF80A176A232
CA3101E28-12PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-12PBF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 26POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E28-12PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3101E28-12PBF80A176A232
QUANTITY
CA3101E28-12PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-12PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-12PBF80A176A232
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-12PBF80A176A232
Related LinksCA3101E28-12, CA3101E28-12PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-12PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3101E28-12PBF80A176A232
IC QUADRATURE MOD 1000MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN PATCHKIT 52JACKS 1.75" datasheet.pdf
RES 12.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 10A ROLLR LEVR datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 1% 100V 1812 datasheet.pdf
Crystal 55.0000MHz 50ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.655" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RPS10B datasheet.pdf
M801 6C 4#23 2#16 PIN RECP OM datasheet.pdf
104 dB, 24-Bit, 192 kHz Stereo Audio ADC IC datasheet.pdf