ITT Cannon, LLC CA3101E28-15SBF80A176
CA3101E28-15SBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-15SBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 35POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E28-15SBF80A176.pdf
Availability of CA3101E28-15SBF80A176
QUANTITY
CA3101E28-15SBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-15SBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-15SBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions35
Shell Size - Insert28-15
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-15SBF80A176
Related LinksCA3101E28-, CA3101E28-15SBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-15SBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E28-15SBF80A176
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 28POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE YELLOW datasheet.pdf
IC ADC 14BIT PAR 250KSPS 64TQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf