ITT Cannon, LLC CA3101E28-16PBF80A176A232
CA3101E28-16PBF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-16PBF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 20POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E28-16PBF80A176A232.pdf
Availability of CA3101E28-16PBF80A176A232
QUANTITY
CA3101E28-16PBF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-16PBF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-16PBF80A176A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-16PBF80A176A232
Related LinksCA3101E28-16, CA3101E28-16PBF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-16PBF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3101E28-16PBF80A176A232
IC 2DRVR/2RCVR RS232 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10.4K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 20% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 77UH 1.54A 200 MOHM datasheet.pdf
IC FIFO 8192X18 LP 15NS 64QFP datasheet.pdf
MICRO 37POS PIN 10" YEL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf