ITT Cannon, LLC CA3101E28-16SF80A176
CA3101E28-16SF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E28-16SF80A176
Brief Description
CONN RCPT 20POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101E28-16SF80A176.pdf
Availability of CA3101E28-16SF80A176
QUANTITY
CA3101E28-16SF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E28-16SF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E28-16SF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert28-16
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E28-16SF80A176
Related LinksCA3101E28-, CA3101E28-16SF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E28-16SF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E28-16SF80A176
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BLADE REPLACEMENT MINI 20AWG TEF datasheet.pdf
IC OTP 16MBIT 100NS 42DIP datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE PLUG 3POLE datasheet.pdf
ROUND SPACER M2.5 NYLON 3/4" datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
POT 750 OHM 150W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
EMI FILTER 48VDC 50A STUD TERM datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf