ITT Cannon, LLC CA3101E36-10PXBF80A176
CA3101E36-10PXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101E36-10PXBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 48POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101E36-10PXBF80A176.pdf
Availability of CA3101E36-10PXBF80A176
QUANTITY
CA3101E36-10PXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101E36-10PXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3101E36-10PXBF80A176
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions48
Shell Size - Insert36-10
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101E36-10PXBF80A176
Related LinksCA3101E36-1, CA3101E36-10PXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101E36-10PXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3101E36-10PXBF80A176
MODULE CAN TO ETHERNET GATEWAY datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER .100 1ROW R/A 36POS datasheet.pdf
CAP MINI PANEL IND RED OIL TIGHT datasheet.pdf
EARTH FAULT CT 6.1" ID 155MM datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 909 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 530MA 860 MOHM datasheet.pdf
RES 1.298K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G50 NM SS datasheet.pdf