ITT Cannon, LLC CA3101F14S-2SB
CA3101F14S-2SB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101F14S-2SB
Brief Description
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101F14S-2SB.pdf
Availability of CA3101F14S-2SB
QUANTITY
CA3101F14S-2SB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101F14S-2SB
Internal Part NumberEIS-CA3101F14S-2SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101F14S-2SB
Related LinksCA3101F, CA3101F14S-2SB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101F14S-2SB Details Description
Related parts for CA3101F14S-2SB
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO220AB datasheet.pdf
IC FPGA 186 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 316K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
55A CABLE/SINGLE WALL datasheet.pdf