ITT Cannon, LLC CA3101F14S-6SA206
CA3101F14S-6SA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101F14S-6SA206
Brief Description
CONN RCPT 6POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101F14S-6SA206.pdf
Availability of CA3101F14S-6SA206
QUANTITY
CA3101F14S-6SA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101F14S-6SA206
Internal Part NumberEIS-CA3101F14S-6SA206
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101F14S-6SA206
Related LinksCA3101F1, CA3101F14S-6SA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101F14S-6SA206 Details Description
Related parts for CA3101F14S-6SA206
CHAMP 050 PLUG CONN 68POS GOLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBJ datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 0.100 T/H datasheet.pdf