ITT Cannon, LLC CA3101F14S-9PB
CA3101F14S-9PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3101F14S-9PB
Brief Description
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101F14S-9PB.pdf
Availability of CA3101F14S-9PB
QUANTITY
CA3101F14S-9PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101F14S-9PB
Internal Part NumberEIS-CA3101F14S-9PB
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert14S-9
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101F14S-9PB
Related LinksCA3101F, CA3101F14S-9PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101F14S-9PB Details Description
Related parts for CA3101F14S-9PB
FILTER LINE .7MH 0.9A TYPE 11M datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES 20 OHM 20W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 990K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
POE GIGA-MCBASIC, 2TX/SFP (REQUI datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT datasheet.pdf
TVS DIODE 58VWM 93.6VC AXIAL datasheet.pdf
TV06RGQW-9-5S-LC W/ QDRAX CON datasheet.pdf
33UF 100V 10X10X14MM 105C 3000H datasheet.pdf