ITT Cannon, LLC CA3101F18-1PF80
CA3101F18-1PF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3101F18-1PF80
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS INLINE W/PINS
Datasheet Download
CA3101F18-1PF80.pdf
Availability of CA3101F18-1PF80
QUANTITY
CA3101F18-1PF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101F18-1PF80
Internal Part NumberEIS-CA3101F18-1PF80
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101F18-1PF80
Related LinksCA3101F, CA3101F18-1PF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101F18-1PF80 Details Description
Related parts for CA3101F18-1PF80
LAMP MAGNIFIER 3 DIOPT 115V 22W datasheet.pdf
IC PREC TRPL SUPPLY MONITR 8SOIC datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 2.88V SOT23-3 datasheet.pdf
FUSE 3/4A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 11.4 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf