ITT Cannon, LLC CA3101R20-2S
CA3101R20-2S picture photo
Mfg. Part Number
CA3101R20-2S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 1POS INLINE W/SKT
Datasheet Download
CA3101R20-2S.pdf
Availability of CA3101R20-2S
QUANTITY
CA3101R20-2S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101R20-2S
Internal Part NumberEIS-CA3101R20-2S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions1
Shell Size - Insert20-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating245A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101R20-2S
Related LinksCA3101, CA3101R20-2S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101R20-2S Details Description
Related parts for CA3101R20-2S
DIODE ZENER 10V 300MW SMT3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/64"-100' BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY M25 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf