ITT Cannon, LLC CA3101R36-A46S
CA3101R36-A46S picture photo
Mfg. Part Number
CA3101R36-A46S
Brief Description
CONN RCPT 27POS INLINE W/SKTS
Datasheet Download
CA3101R36-A46S.pdf
Availability of CA3101R36-A46S
QUANTITY
CA3101R36-A46S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3101R36-A46S
Internal Part NumberEIS-CA3101R36-A46S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions27
Shell Size - Insert36-A46
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3101R36-A46S
Related LinksCA3101R, CA3101R36-A46S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3101R36-A46S Details Description
Related parts for CA3101R36-A46S
RES 14.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
IC LASER DRVR 2.7GBPS 3.6V 32MLF datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 70K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 3000MHZ 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC DUAL INVERTER SGL BUFF 8XSON datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf