ITT Cannon, LLC CA3102E10SL-3PB04
CA3102E10SL-3PB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E10SL-3PB04
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E10SL-3PB04.pdf
Availability of CA3102E10SL-3PB04
QUANTITY
CA3102E10SL-3PB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E10SL-3PB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E10SL-3PB04
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-3
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E10SL-3PB04
Related LinksCA3102E1, CA3102E10SL-3PB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E10SL-3PB04 Details Description
Related parts for CA3102E10SL-3PB04
RES SMD 44.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M12-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 4.7"L X 2.56"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
ADAPTOR KIT datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
FIXED IND 33NH 570MA 150 MOHM datasheet.pdf