ITT Cannon, LLC CA3102E10SL-4P
CA3102E10SL-4P picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E10SL-4P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E10SL-4P.pdf
Availability of CA3102E10SL-4P
QUANTITY
CA3102E10SL-4P Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E10SL-4P
Internal Part NumberEIS-CA3102E10SL-4P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions2
Shell Size - Insert10SL-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E10SL-4P
Related LinksCA3102E, CA3102E10SL-4P Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E10SL-4P Details Description
Related parts for CA3102E10SL-4P
PIANO STYLE DIP SWITCH datasheet.pdf
IC DAC DUAL 10BIT LO PWR 40LFCSP datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS 80 DEG GRY/GREEN datasheet.pdf
MCU 16BIT 256K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX 6SLOT 4POS datasheet.pdf
CAP CER 680PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES 10M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf