ITT Cannon, LLC CA3102E12S-A10PF80A176A232
CA3102E12S-A10PF80A176A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E12S-A10PF80A176A232
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA3102E12S-A10PF80A176A232.pdf
Availability of CA3102E12S-A10PF80A176A232
QUANTITY
CA3102E12S-A10PF80A176A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E12S-A10PF80A176A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E12S-A10PF80A176A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E12S-A10PF80A176A232
Related LinksCA3102E12S-A1, CA3102E12S-A10PF80A176A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E12S-A10PF80A176A232 Details Description
Related parts for CA3102E12S-A10PF80A176A232
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM QUAD STR 72POS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 430PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6MM BALL 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 5W T18 datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 0.200 T/H datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 160MA 2 OHM SMD datasheet.pdf