ITT Cannon, LLC CA3102E12S-A10PF80A206
CA3102E12S-A10PF80A206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E12S-A10PF80A206
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E12S-A10PF80A206.pdf
Availability of CA3102E12S-A10PF80A206
QUANTITY
CA3102E12S-A10PF80A206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E12S-A10PF80A206
Internal Part NumberEIS-CA3102E12S-A10PF80A206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert12S-A10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E12S-A10PF80A206
Related LinksCA3102E12S-, CA3102E12S-A10PF80A206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E12S-A10PF80A206 Details Description
Related parts for CA3102E12S-A10PF80A206
CAP FOR 5X20MM FUSES FLUSH MOUNT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 160 OHM 0804 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 9MM HORIZ 20PPR datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH REED 200VDC 10VA AXL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD datasheet.pdf