ITT Cannon, LLC CA3102E14S-2PXBF80A232
CA3102E14S-2PXBF80A232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E14S-2PXBF80A232
Brief Description
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E14S-2PXBF80A232.pdf
Availability of CA3102E14S-2PXBF80A232
QUANTITY
CA3102E14S-2PXBF80A232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E14S-2PXBF80A232
Internal Part NumberEIS-CA3102E14S-2PXBF80A232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert14S-2
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E14S-2PXBF80A232
Related LinksCA3102E14S-, CA3102E14S-2PXBF80A232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E14S-2PXBF80A232 Details Description
Related parts for CA3102E14S-2PXBF80A232
FIXED IND 220UH 400MA 1.9 OHM datasheet.pdf
DEKAFIX GW 6 MARKED 50 50/CD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.6V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 49POS SNGL 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SC74-6 datasheet.pdf
IC CLOCK ZDB 1:4 160MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 60FBGA datasheet.pdf
OSC MEMS 12.50MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf