ITT Cannon, LLC CA3102E14S-6PBF80A176-05
CA3102E14S-6PBF80A176-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E14S-6PBF80A176-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E14S-6PBF80A176-05.pdf
Availability of CA3102E14S-6PBF80A176-05
QUANTITY
CA3102E14S-6PBF80A176-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E14S-6PBF80A176-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E14S-6PBF80A176-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E14S-6PBF80A176-05
Related LinksCA3102E14S-6, CA3102E14S-6PBF80A176-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E14S-6PBF80A176-05 Details Description
Related parts for CA3102E14S-6PBF80A176-05
FIXED IND 12UH 1.71A 58 MOHM SMD datasheet.pdf
SIDAC 4CHP 100/180V 400A MS-013 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 12POS datasheet.pdf
CONV DC-DC 33W 5VIN 6A SGL SMD datasheet.pdf
IC GYROSCOPE MEMS DUAL LP 28LGA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
CBR-2010 BUT W/ JAE CONNECTOR datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE 3M 22 AWG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf