ITT Cannon, LLC CA3102E14S-6SB05
CA3102E14S-6SB05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E14S-6SB05
Brief Description
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E14S-6SB05.pdf
Availability of CA3102E14S-6SB05
QUANTITY
CA3102E14S-6SB05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E14S-6SB05
Internal Part NumberEIS-CA3102E14S-6SB05
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert14S-6
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E14S-6SB05
Related LinksCA3102E1, CA3102E14S-6SB05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E14S-6SB05 Details Description
Related parts for CA3102E14S-6SB05
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2.5KV NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIAMOND LAPPING FILM 661X datasheet.pdf
SAFETY MAT 900X1800MM datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1W DO216 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
OSC SO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf