ITT Cannon, LLC CA3102E16-10PF80A176
CA3102E16-10PF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16-10PF80A176
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E16-10PF80A176.pdf
Availability of CA3102E16-10PF80A176
QUANTITY
CA3102E16-10PF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16-10PF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E16-10PF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16-10
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16-10PF80A176
Related LinksCA3102E16-, CA3102E16-10PF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16-10PF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E16-10PF80A176
DIODE ZENER 6.2V 1W PMDS datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
FUSE MIDGET IND T/D 1.6A 125V datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1 3/4 NAT 50' datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 60V FLATPACK datasheet.pdf
26500 32C 26#20 6#12 P BY PLUG datasheet.pdf
3900UF 10V 16.5X28 105C RAD datasheet.pdf