ITT Cannon, LLC CA3102E16-11SXBF80
CA3102E16-11SXBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16-11SXBF80
Brief Description
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E16-11SXBF80.pdf
Availability of CA3102E16-11SXBF80
QUANTITY
CA3102E16-11SXBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16-11SXBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E16-11SXBF80
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions2
Shell Size - Insert16-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16-11SXBF80
Related LinksCA3102E16, CA3102E16-11SXBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16-11SXBF80 Details Description
Related parts for CA3102E16-11SXBF80
CAP ALUM 4700UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 1111 datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 780FBGA datasheet.pdf
MICRO 9POS SKT 12" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 27PF 10V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf