ITT Cannon, LLC CA3102E16S-5PBF80-05
CA3102E16S-5PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16S-5PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E16S-5PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E16S-5PBF80-05
QUANTITY
CA3102E16S-5PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16S-5PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E16S-5PBF80-05
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16S-5PBF80-05
Related LinksCA3102E16S, CA3102E16S-5PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16S-5PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E16S-5PBF80-05
CONN SOCKET 16POS DUAL STR CRIMP datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC CPLD 10MC 20NS 28PLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
EXTRATION TOOL datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CAP 390 UF 20% 10 V datasheet.pdf