ITT Cannon, LLC CA3102E16S-5SXBF80A176
CA3102E16S-5SXBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16S-5SXBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E16S-5SXBF80A176.pdf
Availability of CA3102E16S-5SXBF80A176
QUANTITY
CA3102E16S-5SXBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16S-5SXBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E16S-5SXBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert16S-5
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16S-5SXBF80A176
Related LinksCA3102E16S-, CA3102E16S-5SXBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16S-5SXBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E16S-5SXBF80A176
CONN HEADER 7POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.375" UNIV datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 5W SMBG datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DYNAMIC 1900D REC ASSY CAGE 8P datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
IC AMP MMIC GASS 24QFN datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf