ITT Cannon, LLC CA3102E16S-8PBF80A176
CA3102E16S-8PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E16S-8PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E16S-8PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E16S-8PBF80A176
QUANTITY
CA3102E16S-8PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E16S-8PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E16S-8PBF80A176
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert16S-8
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E16S-8PBF80A176
Related LinksCA3102E16S, CA3102E16S-8PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E16S-8PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E16S-8PBF80A176
IC CLK GEN /2 /4/6 5/3.3V 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 910K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 352POS GOLD datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
Precision, 16 MHz CBFET Op Amp IC datasheet.pdf