ITT Cannon, LLC CA3102E18-10PA206
CA3102E18-10PA206 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-10PA206
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-10PA206.pdf
Availability of CA3102E18-10PA206
QUANTITY
CA3102E18-10PA206 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-10PA206
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-10PA206
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert18-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Zinc Plated, Black
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-10PA206
Related LinksCA3102E1, CA3102E18-10PA206 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-10PA206 Details Description
Related parts for CA3102E18-10PA206
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 110POS .050" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES CHAS MNT 39 OHM 5% 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 19PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.8A 116.6 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf