ITT Cannon, LLC CA3102E18-12SF0
CA3102E18-12SF0 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-12SF0
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS
Datasheet Download
CA3102E18-12SF0.pdf
Availability of CA3102E18-12SF0
QUANTITY
CA3102E18-12SF0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-12SF0
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-12SF0
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert18-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeSolder Cup
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-12SF0
Related LinksCA3102E, CA3102E18-12SF0 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-12SF0 Details Description
Related parts for CA3102E18-12SF0
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
IC DAC 16BIT QUAD VOUT 32TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8WDFN datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/2.8V 0.3A 8WDFN datasheet.pdf
RES 274 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 107MA 10.8 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM T412 datasheet.pdf
TRANS RF LDMOS 310W SOT1258 datasheet.pdf