ITT Cannon, LLC CA3102E18-19PBF80-05
CA3102E18-19PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-19PBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-19PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E18-19PBF80-05
QUANTITY
CA3102E18-19PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-19PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-19PBF80-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-19PBF80-05
Related LinksCA3102E18-, CA3102E18-19PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-19PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E18-19PBF80-05
IDC CABLE - MKC20K/MC20G/MCG20K datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 6.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12 OHM 5% 150W datasheet.pdf
RES 2.37 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS T/H GOLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 15 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf