ITT Cannon, LLC CA3102E18-1PXBF80-05
CA3102E18-1PXBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-1PXBF80-05
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-1PXBF80-05.pdf
Availability of CA3102E18-1PXBF80-05
QUANTITY
CA3102E18-1PXBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-1PXBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-1PXBF80-05
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert18-1
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-1PXBF80-05
Related LinksCA3102E18-, CA3102E18-1PXBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-1PXBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E18-1PXBF80-05
IC GATE NAND 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
IC COMPARATOR NANO 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
JUMPER TEST LEAD SET RED 36" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 8"L X 6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf