ITT Cannon, LLC CA3102E18-21PBF80-05
CA3102E18-21PBF80-05 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-21PBF80-05
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E18-21PBF80-05.pdf
Availability of CA3102E18-21PBF80-05
QUANTITY
CA3102E18-21PBF80-05 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-21PBF80-05
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-21PBF80-05
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert18-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-21PBF80-05
Related LinksCA3102E18-, CA3102E18-21PBF80-05 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-21PBF80-05 Details Description
Related parts for CA3102E18-21PBF80-05
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 3A DO214AB datasheet.pdf
RES 0.12 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
LABEL ESD/STATIC WARN 0.5" BK/YL datasheet.pdf
F3W-D052D 1M datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf