ITT Cannon, LLC CA3102E18-7PB
CA3102E18-7PB picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E18-7PB
Brief Description
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN
Datasheet Download
CA3102E18-7PB.pdf
Availability of CA3102E18-7PB
QUANTITY
CA3102E18-7PB Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E18-7PB
Internal Part NumberEIS-CA3102E18-7PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions1
Shell Size - Insert18-7
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated1750VAC, 2450VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E18-7PB
Related LinksCA3102, CA3102E18-7PB Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E18-7PB Details Description
Related parts for CA3102E18-7PB
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES SMD 2.55M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.1A SC70 datasheet.pdf
SWITCH DIP 1/2 PITCH datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 60A CHASSIS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 100V X7R SMD datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf