ITT Cannon, LLC CA3102E20-11SBA232
CA3102E20-11SBA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-11SBA232
Brief Description
CONN RCPT 13 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-11SBA232.pdf
Availability of CA3102E20-11SBA232
QUANTITY
CA3102E20-11SBA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-11SBA232
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-11SBA232
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions13
Shell Size - Insert20-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-11SBA232
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-11SBA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-11SBA232 Details Description
Related parts for CA3102E20-11SBA232
CONN HEADER .100 SINGL R/A 18POS datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CABLE POF BK SIMPLEX UNCONN 100M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
NON PLUG-INSIDE ROTARY 1NC datasheet.pdf
RES SMD 0.005 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 500V X7R 0603 datasheet.pdf