ITT Cannon, LLC CA3102E20-14SZBF80
CA3102E20-14SZBF80 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-14SZBF80
Brief Description
CONN RCPT 5 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-14SZBF80.pdf
Availability of CA3102E20-14SZBF80
QUANTITY
CA3102E20-14SZBF80 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-14SZBF80
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-14SZBF80
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions5
Shell Size - Insert20-14
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A, 74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-14SZBF80
Related LinksCA3102E20, CA3102E20-14SZBF80 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-14SZBF80 Details Description
Related parts for CA3102E20-14SZBF80
IC 12-BIT V-OUTPUT D/A 24-SSOP datasheet.pdf
RES 196K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUCT WIRE SLOT PVC ADH LTGRY 3" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 36K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 25W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-15V 20W datasheet.pdf