ITT Cannon, LLC CA3102E20-15PWB04
CA3102E20-15PWB04 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-15PWB04
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-15PWB04.pdf
Availability of CA3102E20-15PWB04
QUANTITY
CA3102E20-15PWB04 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-15PWB04
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-15PWB04
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA-B
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-15PWB04
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-15PWB04 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-15PWB04 Details Description
Related parts for CA3102E20-15PWB04
CONN RECEPT 10POS JR POWER TIMER datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 5.9V ODRN 5VSOF datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS54291-431 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5MM ANGLED datasheet.pdf
CABLE 3/C 24 AWG YELLOW PVC datasheet.pdf
RES 221K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
TX-D RELAY2 FORM C 6V datasheet.pdf