ITT Cannon, LLC CA3102E20-16PB109A176
CA3102E20-16PB109A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-16PB109A176
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-16PB109A176.pdf
Availability of CA3102E20-16PB109A176
QUANTITY
CA3102E20-16PB109A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-16PB109A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-16PB109A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-16PB109A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-16PB109A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-16PB109A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-16PB109A176
CAP ALUM 47UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 14 OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 7.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.525K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
MICRO 15C S 48" YEL JACKS NI datasheet.pdf