ITT Cannon, LLC CA3102E20-16PBF80A176
CA3102E20-16PBF80A176 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-16PBF80A176
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
CA3102E20-16PBF80A176.pdf
Availability of CA3102E20-16PBF80A176
QUANTITY
CA3102E20-16PBF80A176 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-16PBF80A176
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-16PBF80A176
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Fastening TypeReverse Bayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness19.7µin (0.50µm)
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-16PBF80A176
Related LinksCA3102E20-, CA3102E20-16PBF80A176 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-16PBF80A176 Details Description
Related parts for CA3102E20-16PBF80A176
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 8" datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HDR 34POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
HELACON PLUS BLUE 300BG datasheet.pdf
IC FLASH 32MBIT datasheet.pdf
KEX10(M)D datasheet.pdf
FUSE LINK EDISON TYPE K 80A NRB datasheet.pdf