ITT Cannon, LLC CA3102E20-16S
CA3102E20-16S picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-16S
Brief Description
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS
Datasheet Download
CA3102E20-16S.pdf
Availability of CA3102E20-16S
QUANTITY
CA3102E20-16S Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-16S
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-16S
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions9
Shell Size - Insert20-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating22A, 41A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-16S
Related LinksCA3102, CA3102E20-16S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-16S Details Description
Related parts for CA3102E20-16S
IC ASYNC BINARY COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf