ITT Cannon, LLC CA3102E20-19PA232
CA3102E20-19PA232 picture photo
Mfg. Part Number
CA3102E20-19PA232
Brief Description
CONN RCPT 3POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
CA3102E20-19PA232.pdf
Availability of CA3102E20-19PA232
QUANTITY
CA3102E20-19PA232 Order Process
Ship out your order
Specifications of CA3102E20-19PA232
Internal Part NumberEIS-CA3102E20-19PA232
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-5015, CA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert20-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Black Zinc Cobalt Plated
Contact Finish Thickness-
Current Rating74A
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CA3102E20-19PA232
Related LinksCA3102E2, CA3102E20-19PA232 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CA3102E20-19PA232 Details Description
Related parts for CA3102E20-19PA232
THERMISTOR PTC 140V 15 OHM 10% datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC SM 2W 5VIN 5VDUAL 1KV datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 1A 16MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN R/A PCB RCPT 9SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 200MA MICMELF datasheet.pdf